Grafik ve Animasyon Temel Kavramlar

Grafik ve Animasyon Temel Kavramlar

Piksel:Ekranda görüntülenen her şey noktalardan oluşur. Noktaların her biri kare yapısındadır. Resim yada görsel büyütüldüğü zaman bu noktalar fark edilebilir. Ekranda kontrol edilebilen en küçük noktalara piksel denir. Pikseller RGB kodları yani kırmızı, yeşil ve mavi renklerin karışımından oluşmaktadır.Piksel sayısı arttıkça görüntü netleşir.Fakat bunun dezavantajı dosya boyutu yükselir.Bu da özellikle web sitesi ile uğraşanlar için istenilmeyen bir durumdur.

çözünürlük(resolution)
çözünürlük

Çözünürlük(Resolution):Ekranda görüntülenebilen piksel sayısına çözünürlük denir.Çözünürlük hesabı yataydaki ve dikeydeki piksellerin çarpımıyla elde edilir.Örneğin 800X600 ya da 1024X768 gibi çokça karşılaştığımız ekran çözünürlüklerinde ki ayrıntı yatayda 800 dikeyde 600 pikselin ya da yatayda 1024 dikeyde 768 pikselin bulunduğu olayıdır.Tabi ki çözünürlük arttıkça netlik artacaktır.

DPI(Dot per Inc):Ekranlarda 1 inç’te(2,54 cm) bulunan piksel sayısına DPI denir.DPI’ın artması demek çözünürlüğün artması demektir.Bu da piksel sayısının arttığını göstermektedir.

Yukarıda bulunan kavramlar görüntü işleme işine girecek olanlar için temel düzeyde özet bilgilerdir.Bu kavramların öğrenilmesi hem programlarda hem de monitör satın almada işe yarar bilgilerdir.

Gelecek dersimizde Görüntü formatlarının neler olduğuna ve hangi formatın nerde kullanılması ile ilgili gerekli bilgilere yer verceğim.

Kalın sağlıcakla…

ABONE Olmak için Tıkla! https://www.youtube.com/channel/UCcQmwKW-RSC978EisXee39Q?sub_confirmation=1

İzlemeniz Gereken Yararlı Videolarımız!

En Kolay Yolla Format Atmak : Video İçin Tıklayın

Yerli Video Konferans Programımız : Video İçin Tıklayın

Facebook Gerçekleri : Video İçin Tıklayın

Zoom Kurucusu : Video İçin Tıklayın

Sosyal Medya Hesaplarımız

İnstagram: Takip İçin Tıkla!

Twitter: Takip İçin Tıkla!

Facebook : Takip İçin Tıkla!

Hakkında sas7979

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.