HTML’de Link verme

html-link-verme

Link Verme(Sayfa içi ve sayfa dışı bağlantı oluşturmak)

Link verme yada bağlantı(köprü) oluşturmak web sayfalarında belki de en çok yapılan işlemdir.Çünkü bir yazıyı okuyacaksak yada bir ürüne ulaşacaksak web sayfamızda belli yerlere bağlantılar oluşturmamız gerekir biz bunu HTML dilinde linkler aracılığıyla yapmaktayız.Linkler kullanılırken bağlantıyı doğru yere verdiğimizden emin olmalıyız.Doğru verilmeyen bağlantılar sitenin kalitesi ve güvenirliğini düşürecektir.

Aşağıda örnek uygulaması kanalımızdan yapılan videomuzu izleyebilirsiniz.

Bağlantı oluşturmak web sayfalarında sayfa içi link verme, sayfa dışına link verme ve e-posta adresine link verme olarak üçe ayrılmaktadır.Bunları detaylı olarak inceleyeceğiz.

  • HTML dilinde link bağlantısı <a> tagı ile sağlanmaktadır.Link verilecek kelime yada kelime grubu <a>KELİME</a> arasına alınmalıdır.
  • Peki nereye gideceğini nasıl tayin edeceğiz?Bunu da <a> tagında parametre verilerek yapılmaktadır.”href” parametresi ile nereye gidileceği belirlenmektedir.

1-)Sayfa içi bağlantı oluşturmak:Bizim web sitemizde herhangi bir konuda yazdığımız makale alt alta çok uzun olabilir.Bu gibi durumlarda linkler aracılığıyla sayfanın belli bir yerine hızlıca gidilebilir ve istenilen yazı okunabilir yada resim,video görüntülenebilir.Bu işlem Word’de kullandığımız link vermeye benzemektedir.

Örnek kullanımı şu şekildedir:

Linkimizin yapısı:<a href=”#mehmet”>Mehmet</a> ile Mehmet yazısına link verdim.Href’de “#” kullanarak sayfa içinde bu işlemi yapacağınızı belirtiyorsunuz.Peki bu “#mehmet”’i kim karşılayacak yani nereye gidecek?Çok aşağılarda bile olsa aşağıdaki yapıyla bunu istediğiniz yere gönderebilirsiniz.

<a name=”mehmet”></a> bunu nereye koyarsanız yukardaki Mehmet yazısına tıkladığınızda oraya gidecektir.Burda name kısmında kesinlikle “#” işareti konulmaz link verilen yerde konulur.

Örnek Uygulamayı inceleyiniz:TIKLA

2-)Sayfa dışı bağlantı oluşturmak:Oluşturduğumuz web sayfalarında sitemizde barındırdığımız bir dokümana ulaşmak,indirmek için yada sitemizin başka bir sayfasına gitmek için ya da herhangi bir başka siteye gidebilmek için sayfa dışı bağlantıları kullanabiliriz.

Link verme işlemi aynı sayfa içinde kullandığımız gibi <a href=””> şeklindedir.Fakat sayfa içinde kullandığımız “#” işareti burada kullanılmamaktadır.Onun yerine çift tırnak içinde gidilecek URL adresi yazılmalıdır.

Örnek kullanımı ve ne işe yaradığı şu şekildedir:

<a href=”anasayfa.html”>Anasayfa</a> // Sitemizin herhangi bir sayfaya gitmek için

<a href=”okul.jpeg”>Okul Resmi için Tıklayınız</a> //Sitemizdeki herhangi bir resmi indirmek için

<a href=”http://www.google.com”>GOOGLE</a>  //Herhangi harici bir siteye gitmek için

3-)E-posta adresine link verme:Web sayfamızın herhangi bir yerinde tıklandığında o bilgisayarın varsayılan e-posta yöneticisi ile bize mesaj göndermelerini sağlayabiliriz.Bunun için “href” parametresi içinde bir fonksiyon kullanmamız gerekiyor.”mailto” fonksiyonu ile bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Örnek kullanımı şu şekildedir:

<a href=”mailto:mehmetelbeyli_79@hotmail.com”>Bize ulaşın</a>

Yukarıda nasıl link verileceği detaylı olarak anlatılmıştır.Gerekli parametrelerden bahsedilmiş ve örnek uygulamaları gösterilmiştir.Şimdi ise verdiğimiz linkleri istediğimiz gibi aynı pencerede yada farklı bir pencerede nasıl açılacağına bakalım.

TARGET Parametresi ve Kullanımı:

“Target” yani Türkçe anlamıyla Hedef manasına gelir.Linklerin bize hedefini yani nereye gideceğini bu parametre bize gösterir.Target parametresi 4 tane değer alır gelin bu değerleri inceleyelim.

  • target=”_blank”: Bunu linkimizin içinde yazdığımızda açılan link farklı bir tarayıcı penceresinde açılacaktır.Özellikle bir dosyaya link verdiğimizde sayfamızın kaybolmamasını istiyorsak bu özellik işimize yarayacaktır.
  • target=”_self”:Default yani varsayılan olarak linklerimizin yapısı bu parametreyi içerir.Bu özellik sayesinde her zaman linklerimiz aynı pencerede açılacaktır.
  • target=”_top”:Bağlantı aynı pencerede en üstten itibaren açılmasını sağlamaktadır.Çok kullanılan bir özellik değildir.
  • target=”_parent” :Bağlantımız o anda açık sayfayı oluşturmuş bir anasayfa varsa onun yerinde açılmasını sağlar.

Örnek olarak tam bir link yapısı vererek kafada daha iyi anlaşılması sağlayalım.Pencerenin farklı bir pencerede ve kendi siteme gitmek istiyorum bunu için yazılacak kod şu şekilde olacaktır.

<a href=”http://www.mehmetelbeyli.net” target=”_blank”>TIKLA</a>

ABONE Olmak için Tıkla! https://www.youtube.com/channel/UCcQmwKW-RSC978EisXee39Q?sub_confirmation=1

İzlemeniz Gereken Yararlı Videolarımız!

En Kolay Yolla Format Atmak : Video İçin Tıklayın

Yerli Video Konferans Programımız : Video İçin Tıklayın

Facebook Gerçekleri : Video İçin Tıklayın

Zoom Kurucusu : Video İçin Tıklayın

Sosyal Medya Hesaplarımız

İnstagram: Takip İçin Tıkla!

Twitter: Takip İçin Tıkla!

Facebook : Takip İçin Tıkla!

3 Comments

  1. MERHABA HOCAM BEN GECEN SENE MEZUN OLAN 12/E SINFI ÖĞRENCİNİZ SİZİN YAPTIĞINIZDAN WEB SİTENİZDEN HALA ÖĞRENİMİME DEVAM EDİYORUM SAYENİZDE BKM KİTAP WEB SİTESİ BÜNYESİNDE ÇALIŞIYORUM SİZİN SAYENİZDE BAŞARDIM. TEŞEKKÜRLERİMİ SUNAR VE SİZİN DAHA ÇOK PARLAK ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMENİZ DİLEĞİYLE İYİ DERSLER DİLERİM 🙂 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.