Anasayfa / Genel / İlk Javascript Uygulamaları ve Temel Metodlar

İlk Javascript Uygulamaları ve Temel Metodlar

Dışarıdan bir script dosyası Html dokümana nasıl eklenir?

Öncelikle daha önceki dersimizde de söylediğimiz gibi script doküman html içine direk <script> tagları arasında kodlar yazılabilir fakat bu kod karmaşası yaratacağından biz bunu dışardan alma yoluna gideceğiz bunu da aşağıdaki gibi yapacağız.

<!doctype html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">

<script src="ilk.js" type="text/javascript" language="javascript"></script>
<title>İlk Javascript Uygulamamız</title></head><body></body>
</html>

Yukarıdaki kod bloğunda dikkati ilk çeken şey script src olayıdır.CSS’de ki link href olayı burda script src olayına dönüşmüştür.Bu şekilde “ilk.js” adındaki dosyamız sayfamıza eklenmiş olmaktadır.

JS uzantıları Javascript’in baş harfleridir.

Peki şu durumda “ilk.js” nin içinde ne kod varsa çalıştıracaktır.Aşağıda “ilk.js” dosyasının içinde bulunan kod verilmiştir.

document.write("Merhaba İlk JavaScript Uygulamam");// JavaScript Document

Böylece iki dosya aynı dizinde olmak koşuluyla Ekranda “Merhaba İlk JavaScript Uygulamam” yazacaktır.

EN ÇOK KULLANILAN JAVASCRİPT METODLARI

  1. Document.Write(“Metin”): Bu metod HTML doküman içerisine yazı,metin yada değişken yazdırmada kullanılan bir metoddur.Yukarıda örnek bir uygulama mevcuttur.
  2. alert(“Mesaj”): Bu metod kullanıcıya tarayıcı da uyarı pencereleri ile mesaj vermek için kullanılır.Yine burda verilen mesaj metin,rakam yada değişken olabilir.
  3. console.log(): Bu metod hiç bir şekilde ne tarayıcıda ne de HTML doküman içinde görünmez tamamen test amaçlı geliştirilmiş bir metoddur.Özellikle tarayıcılarda kod yazarken documen.write yada alert yerine console ekranında ne çıktığını görüntülemek için kullanılan bir metoddur.
  4. prompt(): Bu metod kullanıcıdan bilgi almamızı sağlayan interaktif bir metoddur.Diğer metodlar bilgilendirme amacı sağlarken bu metod her türlü bilgiyi kullanıcıdan istemektedir.

Hakkında sas7979

Birde Bunu Kontrol et

Matematiksel Metodlar

MATEMATİKSEL METODLAR Javascript ile toplama,çıkarma,çarpma ve bölme gibi temel işlemlerin yanı sıra daha komplike işlemler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.