Anasayfa / Genel / Javascript ve Yazım Kuralları

Javascript ve Yazım Kuralları

Javascript ve Yazım Kuralları

Öncelikle Javascript nedir ve niçin javascript kullanırız ondan bahsedelim.Şimdiye kadar öğrendiğimiz HTML ve CSS konularına bakıldığında sadece statik bazı şeyler yaptığımızı görürsünüz yani sayfa düzgün bir şekilde oluşturulur fakat bu sayfayı kullanan kişi bu siteye öylece bakar yani bir etkileşim içinde bulunamaz.İşte bu interaktivite içinde bulunmak için kullanırız.

Javascript bir betik dilidir.Yani doğrudan derlenip çalıştırılamaz bu kodları bir program aracılığıyla çalıştıramazsınız.Sadece tarayıcılarda(Google Chrome,Opera,Microsoft Internet Explorer vb.) derlenip çalıştırılabilir.Tarayıcı olmazsa Javascript kodu da çalışmayacaktır.

Çok karıştırılan bir konu da isim benzerliğinden acaba JAVA ile Javascript aynı şey mi yoksa bir alt kolu mu gibi bir durum vardır.Kesinlikle JAVA programlama dili ile Javascript betik dili arasında uzaktan yakından bir alaka bulunmamaktadır.Peki neden bu iki dil birbirine çok yakın isimler almış derseniz.JAVA programlama dili çok popüler bir dil olduğundan Javascripti geliştiren firma bu isme yakın olsun çağrışım yapsın diye yani bir nevi pazarlama stratejisi olarak bu dili piyasaya sürmüştür.

Neyse Javascript ile ilgili bu kadar bilgi verdikten sonra şimdi gelelim Javascript dilinin yazım kurallarına

  • Javascript küçük harfe duyarlıdır.Değişken tanımlarken özellikle buna dikkat edilmelidir.
  • ; çoğu programlama dilinde olduğu gibi o satırdaki kodun bittiğini gösterir ve satır sonuna bunu koymalıyız.
  • Javascript boşluk karakterine duyarsızdır.
  • Javascript komut satırlarında yorum satırları kullanılabilir.Bu bize neyi niçin yaptığımızı gösterir ki bu çok önemlidir.

Javascript Kod Kalıbı Aşağıdaki Gibidir

<script>

alert("Merhaba");

</script>

HTML Sayfa İçerisinde Javascript Kodları Yazma

Javascript kodları iki şekilde HTML’ye dahil edilir.İlki <head> tagları arasına ikincisi ise <body> tagları arasına yazılmaktadır.Peki ikisi arasındaki fark nedir?<head> tagları arasına yazılırsa script kodlarımız sayfa yüklenmeden çalışacaktır.<body> tagları arasına yazılmasının nedeni ise sayfa yüklendikten sonra çalışacak olmasıdır.Bu kullanıcının isteğine göre şekillenmektedir.Unutmayın seçim hakkı verilmişse mutlaka kullanım yeri vardır ve boşuna değildir.

Kodlamaya geçmeden bazı uyarılar

  • Kodlarınız html dokümanı içine direkt olarak <script> açıp yazmayın.Kodlarınız çalışabilir fakat tek bir doküman içinde hem html hem css hemde javascript yazdığınızda ve proje büyüdüğünde bu size kodları bulmada ciddi sıkıntı çıkaracaktır
  • Dışardan aynı CSS dahil eder gibi Javascripti de dahil edin.İlerde de göreceğimiz gibi link href yerine bu sefer script src kullanacağız.

 

Hakkında sas7979

Birde Bunu Kontrol et

Matematiksel Metodlar

MATEMATİKSEL METODLAR Javascript ile toplama,çıkarma,çarpma ve bölme gibi temel işlemlerin yanı sıra daha komplike işlemler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.